Friedrich Schiller „Intryga i miłość”

Recenzja

Friedrich Schiller „Intryga i miłość” - recenzja

 • Czy niemiecka tragedia z XVIII wieku ma znaczenie? Co pozostawił nam Friedrich Schiller, niemiecki dramaturg, w swym dziele Intryga i miłość?

  Jako studentka filologii germańskiej musiałam zapoznać się z pięcioma aktami tragedii mieszczańskiej, aby zgłębić problemy omawianej epoki. Tragedia mieszczańska to gatunek specyficzny, propagował go również inny znany pisarz, Gotthold Ephraim Lessing, autor Emilii Galotti oraz Natana Mędrca. Intryga i miłość to nie tylko opowieść o uczuciu dwojga ludzi z różnych stanów społecznych oraz dworskich układach. To przede wszystkim ukazanie nagiej prawdy, obnażenie rzeczywistości w sposób wyszukany, a przy tym niesamowicie dobitny.

  Mieszczanka Ludwika/Luiza (zależnie od przekładu), córka skrzypka Millera, żywi uczucia do syna prezydenta na dworze niemieckiego książęcia, młodego i wrażliwego szlachcica Ferdynanda von Waltera. Jest on młodym idealistą, który tkwi w nieustającym konflikcie z własnym ojcem. Miłość Luizy i Ferdynanda od początku wydaje się odbiorcy niemożliwą do spełnienia, zwłaszcza że ojciec młodego mężczyzny ma już plany co do jego ożenku. Miller zaś nie chce, aby jego córka wyszła za tak wysoko postawionego człowieka, obawia się, że zapomni o swym pochodzeniu. Jednak, co najważniejsze, tragedia Friedricha Schillera to niesamowity obraz złożoności ludzkiej psychologii i otaczającego świata.

  Żona Millera, której imienia odbiorca nie poznaje, jest zachwycona zalotami młodego Ferdynanda do swej córki. Nosi w sobie przekonanie o tym, że przynosi jej cenne, wartościowe nie tylko finansowo podarunki. Jest pewna, że książki czytane przez córkę, pogłębiają jej wiarę w Boga. Jednak mąż uświadamia swojej analfabetycznej żonie, że to nic innego, jak nazywane przez nas dziś, romansidła. Jest on przerażony wizją małżeństwa swej córki, gdyż twierdzi, że zepsułoby ono jego renomę; już w pierwszym akcie stwierdza: „Mój dom okrzyczą”. Gdy małżonka próbuje ugasić jego gniew i obawy, ten gwałtownie chwyta za smyczek, grozi jej. Stąd też odbiorca może oczekiwać emocji, których nie spodziewałby się po osiemnastowiecznej tragedii mieszczańskiej.

  Inną, również wartą uwagi postacią jest Lady Milford o osobliwym życiorysie. Faworyta księcia wbrew pozorom jest wrażliwą kobietą, a przy tym świadomą, kto i w jaki sposób płaci za luksusy, w których żyje. Los nie oszczędził jej bolesnych strat, zmartwień i upokorzeń, a mimo to potrafi obudzić w sobie współczucie do drugiej osoby, do poddanych księcia. Pozostając jego nieślubną kochanką, wykorzystuje szanse, by pomóc innym, choćby w najmniejszy sposób.

  Sam Ferdynand von Walter, który ubiega się o rękę Luizy, młodej mieszczanki, robi to nie tylko z miłości, ale także, by jak najbardziej różnić się od swego ojca, Pana Waltera. To bezwzględny człowiek, który politykę stawia na pierwszym planie.

  Barwny korowód postaci, różnice stanowe, nieoczywiste wzorce osobowe – wszystko to czytelnik odnajdzie w Intrydze i miłości Friedricha Schillera. Nie dajcie zrazić się datą powstania tego dzieła czy podobieństwem do szekspirowskich Romea i Julii – to coś zupełnie odmiennego, a przy tym niesamowicie cennego dla następnych pokoleń.

  Basia

Zobacz wszystkie