Zmień swoje postrzeganie architektury!

Recenzja książki "Le Corbusier" Anthony Flint

Zmień swoje postrzeganie architektury!

Recenzja książki "Le Corbusier" Anthony Flint

 • Zainteresowanie sztuką doprowadziło mnie do poznania życiorysu wybitnego artysty i architekta – Le Corbusiera. To właśnie dzięki tej biografii, zaczęłam spoglądać na świat zupełnie inaczej, zastanawiając się nad funkcjami i estetyką współczesnych, jak i historycznych budynków.

  A ty, czy kiedykolwiek myślałeś nad znaczeniem otaczającej nas architektury?

  Budynki odgrywają niezwykle istotną rolę w życiu każdego człowieka. Zapewniają nam przede wszystkim schronienie i bezpieczeństwo. Mają również szczególne znaczenie w naszych wspomnieniach, zwłaszcza tych odnoszących się do dzieciństwa i tym samym związanych z domem rodzinnym.

  Charles Edouard Jeanneret-Gris, tworzący pod pseudonimem Le Corbusier stał się w historii architektury osobą wybitną, zrywającą z tradycjami i ówczesnymi schematami na rzecz NOWOCZESNOŚCI. Na jego działalność przypada początek XX wieku–era modernizacji.

  Pierwsza i druga wojna światowa wzbudziły w Le Corbusierze chęć do intensywniejszego działania w sferze architektury. Starał się on pomagać ludziom dotkniętych skutkami konfliktów zbrojnych. Kreował więc projekty uwzględniające stworzenie jak największej ilości mieszkań. Był również twórcą koncepcji miasta promiennego, czyli miejsca szczęśliwego. Podstawą tego planu miało być wyodrębnienie czterech funkcjonalnych obszarów miasta: mieszkania, pracy, komunikacji oraz wypoczynku.

  Jego idee były bardzo innowacyjne. Ze względu na rozwój motoryzacji jako jeden z pierwszych architektów, uwzględnił w swoich projektach miejsca parkingowe. Oczywiście na tym jego niesamowite rozwiązania się nie skończyły…

  Przez całe życie Le Corbusierowi towarzyszyła myśl, aby sprawić, żeby ludziom żyło się lepiej. Z drugiej zaś strony, do klientów podchodził bardzo rzeczowo. Przesyłał im wytyczne w jaki sposób umeblować wnętrze, nie pozwalał na poprawki oraz zbędne dyskusje.

  Razem ze swoim przyjacielem Amedee Ozenfantem był także prekursorem puryzmu, znanego dziś kierunku w malarstwie, związanego z oczyszczeniem.

  Dzięki jego zdolnościom, obiekty stawały się realnymi dziełami sztuki. Kochał malować, dlatego miał w zwyczaju, rozpoczynać dzień od sesji malarstwa, po której odwiedzał swoje biuro architektoniczne, założone we współpracy z kuzynem.

  To ono spowodowało, że Le Corbusier w swojej architekturze duży nacisk kładł na aspekty artystyczne np. horyzontalne okna. W dodatku, w swoich budynkach starał się wieszać obrazy w stylu purystycznym; tworzył także własne projekty gobelinów oraz rzeźb. Był to przysłowiowy człowiek renesansu, który całe życie dążył do sławy

  Jeśli chciałbyś poznać biografię tego architekta, a także odbyć podróż w przeszłość to serdecznie zachęcam do przeczytania tej pozycji. Dzięki niej z większą świadomością i wrażliwością spojrzysz na otaczającą nas rzeczywistość, a w dodatku uzyskasz ogromną dawkę inspiracji.

  ALICJA :)

Zobacz wszystkie